Badanie wzroku

Bądź bystry u optometrysty.

 

Badanie wzroku ma na celu ocenę ostrości wzroku do dali i do bliży i dobór najlepszej korekcji okularowej, którą pacjent akceptuje i w której widzi dobrze.
Dodatkowo wykonuje się ocenę gałki ocznej i aparatu ochronnego oka celem wykluczenia chorób.

 

Teraz bardzo ważna uwaga.

 

Badanie wzroku częściowo jest badaniem subiektywnym, tzn, że badający nie wie jak widzi osoba badana i musi polegać na jej odpowiedziach.
To również znaczy, że osoba badana jest współodpowiedzialna za wyniki badania i dlatego musimy pamiętać, że bardzo ważna jest dobra komunikacja podczas badania.

Badanie wzroku - Optyk - Okulista - Optometrysta

Jak powinno wyglądać prawidłowe badanie wzroku?

Musimy dokładnie określić do czego nam są potrzebne okulary, co często wiąże się z dokładnym opisem stanowiska naszej pracy i określeniem odległości w której musimy dobrze widzieć.
Np. Jeśli potrzebujemy okulary do komputera to znaczenie ma czy jest to komputer stacjonarny, czy laptop, w jakiej odległości stoi monitor, skąd pada światło, czy jest to światło sztuczne czy naturalne.
Jeśli potrzebujemy okulary do czytania to ważne jest czy czytamy coś okazjonalnie, czy spędzamy nad papierami po 8 godzin dziennie.
O wszystkim musimy poinformować optometrystę, aby wiedział jaką korekcję dobrać i jakie szkła zaproponować aby spełnić nasze oczekiwania. Jeszcze raz podkreślam, że optometrysta opiera się na tym co mu powiemy, nie siedzi w naszej skórze i nie może wiedzieć jak widzimy.

Badanie ostrości wzroku

Badanie wzroku - Okulista

Badanie wykonuje się używając tablicy z optotypami, komputera i lampy szczelinowej. Na wstępie badający ocenia ostrość widzenia bez korekcji, czyli bez okularów.

 

Kolejnym etapem jest pomiar refrakcji oka komputerem, tzw. autorefraktometrem.

Tu znowu uwaga.

 

Nie wolno wykonać okularów na podstawie wydruku z komputera. Tak wykonane okulary zamiast pomagać mogą nasilić postęp wady wzroku. Bezwzględnie konieczny jest dobór korekcji na tablicy z optotypami przy wykorzystaniu próbnych szkieł korekcyjnych.
Po dobraniu i kontroli korekcji, osobno dla każdego oka, przeprowadza się testy widzenia obuocznego.

Dlatego badanie wzroku musi trwać, nawet do godziny.
Na końcu optometrysta wystawia receptę na okulary, w której określa moc i rodzaj szkieł, filtry i dopiero na podstawie tej recepty optyk będzie mógł wykonać okulary, które będą spełniać indywidualne oczekiwania klienta.

Pamiętajmy, że badanie kontrolne wzroku powinno wykonywać się co 2 lata a u dzieci co rok.
Okulary trzeba wymieniać. Nie robi się jednych okularów na całe życie !
Okulary muszą być wymieniane, ponieważ ulegają deformacjom, soczewki tracą swoje powłoki i właściwości ochronne. Zmieniają się też wartość refrakcji oczu, dlatego muszą się zmieniać wartości korekcyjne szkieł.
Nie oszczędzajmy na okularach. Dobre widzenie i ostry wzrok są podstawą naszego dobrostanu, komfortu, bezpieczeństwa i jakości naszego życia.

Facebook