Okulary do komputera

Czy potrzebne Ci są okulary do komputera?

Poznaj całą prawdę i zapobiegaj zamiast potem leczyć.

 

Korzystanie z komputera, tableta, czy smartfona stało się już codziennością.
Z ostatnich badań wynika, że spędzamy przed ekranem monitora ponad 3 godziny dziennie.
Dodatkowo komputery masowo wykorzystywane są praktycznie w każdym zakładzie pracy.

 

Jak się okazało, ma to znaczący wpływ na nasze zdrowie, a szczególnie na oczy.

 

Praca przed komputerem może doprowadzić do rozwoju Syndromu Widzenia Komputerowego, który określa się jako złożony zespół problemów dotyczący oczu.

 

Ponadto każda osoba wykonująca wytężoną pracę wzrokową z bliska jest podatna na rozwój krótkowzroczności.

Okulary do komputera - Optyk Świat Okularów

Syndrom Widzenia Komputerowego

Syndrom Widzenia Komputerowego powiązany jest ściśle z występowaniem zespołu suchego oka.

Jego objawy to:

  • uczucie wysychania i podrażnienia oka
  • pieczenie
  • uczucie tzw. piasku pod powiekami
  • zaburzenie ostrości widzenia
  • nadwrażliwość na światło
  • nadmierne łzawienie
  • ogólne zmęczenie oczu
  • bóle głowy

Dolegliwości są najbardziej nasilone nad ranem, zaraz po przebudzeniu, ponieważ w nocy zmniejsza się wydzielanie łez, co dodatkowo nasila występujące objawy.

 

Również przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu, dym papierosowy, czy wiatr, nasilają objawy zespołu suchego oka.

 

Jak powszechnie wiadomo dużo łatwiej i taniej jest zapobiegać, niż leczyć.

 

Aby chronić siebie i swoje oczy koniecznie wyposaż się w okulary ze specjalnymi szkłami do pracy przy monitorze komputerowym.

Okulary do pracy przy komputerze a mity?

Okulary do komputera - Optyk - Swarzędz

Na temat okularów do komputera krąży wiele mitów, jedne z nich mówią, że są one niepotrzebne i nic nie dają, co jest niezgodne z prawdą i bardzo szkodliwe. Naukowcy opracowali wiele specjalnych powłok, którymi pokrywa się szkła montowane w okularach wykorzystywanych do pracy przy komputerze. Ich zadaniem jest ochrona oczu, nie tylko przed szkodliwym promieniowaniem, ale również naładowanymi elektrycznie drobinami kurzu. Stosuje się powłokę antyrefleksyjną, która zmniejsza odbicia światła i eliminuje powstawanie refleksów świetlnych na soczewkach okularowych, jak również powłokę antyelektrostatyczną (EMI), która chroni oczy przed naładowanymi elektrostatycznie cząsteczkami kurzu, zmierzającymi do oka i osiadającymi na powierzchni gałki ocznej.

Powłoka ta jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Okulistyczne do pracy przy komputerze, a w szczególności polecana alergikom. Powłoka EMI w połączeniu z powłoką antyrefleksyjną rekomendowane są nawet dla osób nie mających wady wzroku, a spędzających ponad 3 godziny dziennie przed monitorem.

Należy tutaj nadmienić, że dość niedawno na rynku optycznym pojawiła się tzw. powłoka Blue Control, która chroni oczy wszystkich użytkowników komputerów przed niebezpiecznym promieniowaniem niebieskim. Dolegliwości są najbardziej nasilone nad ranem, zaraz po przebudzeniu, ponieważ w nocy zmniejsza się wydzielanie łez, co dodatkowo nasila występujące objawy. Również przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu, dym papierosowy, czy wiatr, nasilają objawy zespołu suchego oka.Jak powszechnie wiadomo dużo łatwiej i taniej jest zapobiegać, niż leczyć. Aby chronić siebie i swoje oczy koniecznie wyposaż się w okulary ze specjalnymi szkłami do pracy przy monitorze komputerowym.

Czy taka profilaktyka musi dużo kosztować?

Otóż nie.
„Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 1-12-1998 w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, każdy pracodawca jest obowiązany zapewnić każdej osobie zatrudnionej, (w tym praktykantom i stażystom) na stanowiskach z monitorami ekranowymi profilaktyczną opiekę zdrowotną, w tym okulary korygujące wzrok, zgodnie z zaleceniami lekarza.”

Każda osoba pracująca przed komputerem musi odbyć badania profilaktyczne.
Jeśli po badaniu lekarz wyraźnie zaleci stosowanie okularów korekcyjnych, to pracodawca powinien ponieść koszty zapewnienia pracownikowi okularów.
Dlatego warto zrobić profesjonalne badanie wzroku i zainwestować w okulary do komputera, aby chronić swoje oczy.

W naszych salonach optycznych posiadamy soczewki okularowe ze wszystkimi powłokami do komputera, dla każdej wady wzroku, jak i dla osób zdrowych, chcących chronić swoje oczy.
Nie czekaj aż pojawią się u ciebie objawy suchego oka, czy krótkowzroczność, zapobiegaj.

Facebook